Orman ve Su işleri Bakanımız Prof.Dr. Veysel EROĞLU bizlere hitab etti.
Basından haberler 3

Tarih:18-02-2016 08:22 / Okunma: 2024


Prof. Dr. Veysel EROĞLU Afyonkarahisar Milletvekili Orman ve Su İşleri Bakanı 1948'yılında Afyonkarahisar Şuhut'ta doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nü bitirdi. Doktorasını İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tamamladı. Hollanda Delft'de araştırmalar yaptı. 1984'de doçent, 1991'de profesör oldu. İTÜ İnşaat Fakültesi; Yönetim Kurulu Üyeliği, Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı yapan Eroğlu ayrıca, İSKİ Genel Müdürlüğü, İSTAÇ, Kiptaş, BİMTAŞ, HAMİDİYE ve İSFALT AŞ İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ'de Yönetim Kurulu Başkanlığı, İgdaş'ta Yönetim Kurulu Üyeliği ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptı. BEDAŞ, AYEDAŞ, TEMSAN Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulunan Eroğlu, Su Vakfı kurucusu ve mütevelli heyet üyesi olup, Dünya Su Konseyi yöneticisidir. XXIII., XXIV.ve XXVI. Dönemlerde Afyonkarahisar'dan, XXV. Dönemde de İzmir'den milletvekili seçilen Eroğlu, 60. Hükümette Çevre ve Orman Bakanlığı yaptı. 61 Hükümette de Orman ve Su işleri Bakanlığına getirildi. İyi düzeyde İngilizce bilen Eroğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır. Veysel Eroğlu’nun 45 i yabancı dilde olmak üzere 350'nin üzerinde kitap, bilimsel makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları yayınlanmıştır

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ‘Adım Grubu’ Üyelerine Brifing Verdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; amacının üyelerini ekonomik, siyasi, sosyal, sağlık, tarihi ve kültürel konularda bilgilendirmek olan ‘Adım Grubu’  üyelerine ‘Başarının Sırrı ve Bakanlık Faaliyetleri’ konusunda 05.02.2016 tarihinde İstanbul’da brifing verdi.  Adım Grubu’ Başkanı İbrahim Ekşi ve  üyeleri başta olmak üzere; DSİ 14. (İstanbul) Bölge Müdürü Sedat Özpınar ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. (İstanbul) Bölge Müdürü Osman Demirel’in katılım sağladığı toplantıda; Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından; Orman ve Su İşleri Bakanlığı faaliyetlerini içeren bir sunum gerçekleştirildi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı genel müdürlüklerin iş programlarının gerçekleşmeleri hakkında bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;  sunumunda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün faaliyetlerine de geniş yer ayırdı. DSİ’nin ülkemizin en büyük yatırımcı kuruluşu olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;  2003-2015 yılları arasında DSİ tarafından toplam 101 milyar TL’lik yatırım yapıldığını belirterek tamamlanan projeler hakkında özet bilgiler sundu. Son 13 yılda işletmeye alınan 98 adet içme suyu tesisi ile takriben 41 milyon kişiye ilave içme suyu sağlandığını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; 81 ilimiz için hazırlanan İçme suyu Eylem Planları ile İstanbul dâhil büyük şehirlerimizin orta ve uzun vadeli içme suyu ihtiyacının planlandığını sözlerine ekledi. 

Sunumunda KKTC İçme suyu Temini Projesi’nin yanı sıra Melen Projesi’ne de değinen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;  Melen Projesi ile  Asya  ve  Avrupa’nın denizin  135 metre  altından  birleştirildiğini ifade ederek, Melen Barajı’nın tamamlandığında İstanbul’un 2071 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacının karşılanmış olacağını söyledi.  DSİ Genel Müdürlüğü tarafından; 3.216 km içme ve kullanma suyu isale hattı döşendiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; içme suyu arıtma tesisleri, sulama faaliyetleri, gölet inşaatları, taşkınla mücadele, dere ıslahları, HES Projeleri, başta GAP olmak üzere bölgesel gelişim projeleri ve Ergene Havzası Koruma Eylem Planı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.  

 Twitter
Facebook
Ziyaretçi Sayısı
Aktif Ziyaretci 2
Dun Ziyaret Eden(Tekil) 34
Bugun Ziyaret Eden(Tekil) 7
Toplam Ziyaretci 98561
IP 3.237.71.247