RİZE VALİLİĞİ & EKŞİOGLU VAKFI 4. ULUSLARARASI OVİT KAR FESTİVALİ
Basından haberler 3

Tarih:18-04-2015 14:40 / Okunma: 2431


Rize Valiliği ve Ekşioğlu Vakfı tarafından, Rize'de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) projesi kapsamında Ovit Yaylası'nda 4. Uluslararası Ovit Kar Festivali düzenlendi. Kar kalınlığının yaklaşık 3 metreye ulaştığı yaylada düzenlenen festivale Vali Ersin Yazıcı, İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Rize Milletvekilleri Nusret Bayraktar, Hasan Karal,Rize Belediye Başkanı Prof.Dr.Reşat Kasap, Vali Yardımcısı Mehmet Özer, İl Özel İdare Genel Sekreteri Şefik Aygöl, Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi, Ekşioğlu vakfı meclis başkan yardımcısı İbrahim EKŞİ ,İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş ile il merkezi ve 11 ilçeden 600 öğretmen ve öğrenci katıldı. İl Sağlık Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), AFAD, Rize Arama Kurtarma (RİKE) ve AKUT ekipleri de yaylada hazır bulundu. Havanın soğuk oluşu nedeniyle özel ısıtmalı çadırların kurulduğu yaylada paletli kar ambulansları da hazır bekletildi.

Dünya Çocuk Rekorları Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural ile Rekor Danışmanı Aydın Türkgücü'nün başlama işaretini vermesinin ardından rekor denemesine katılan 450 öğrenci, kendilerine dağıtılan 250 kürek, 150 kova ve 300 spatula ile 25 kulvarda kardan adam yaptı. 

Dünya Çocuk Rekorları Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, incelemenin ardından, "Dünyada en çok çocukla kardan adam yapma" rekorunun 450 çocukla kırıldığını açıkladı. Ekşioğlu Vakfı Basın Danışmanı Necati Selvitop ise, İsviçre'nin 260 çocukla elinde bulundurduğu rekorun artık 450 çocukla Türkiye'ye geçtiğini açıkladı. Kayda alınan rekor belgesi imzalandıktan sonra Vali Ersin Yazıcı ve Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi'ye verildi. Bu rekorla, Türkiye'nin çocuk rekorlarında 47. rekoruna ulaştığı da kaydedildi.Twitter
Facebook
Ziyaretçi Sayısı
Aktif Ziyaretci 2
Dun Ziyaret Eden(Tekil) 34
Bugun Ziyaret Eden(Tekil) 10
Toplam Ziyaretci 98564
IP 3.237.71.247