T.C. Başbaşbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki Özel Sektör Heyeti’nin Macaristan ziyaretleri kapsamında Macaristan-Türkiye İş Forumu
Basından haberler 3

Tarih:25-02-2015 15:23 / Okunma: 3354


T.C. Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Macaristan’a resmi ziyareti vesilesiyle 24 Şubat 2015 Salı günü Budapeşte’de T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve Macaristan Ticaret Evi işbirliğiyle Budapeşte Marriott Hotel’de Macaristan-Türkiye İş Forumu gerçekleştirildi. İş Forumu’na Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, AB Bakanı Volkan Bozkır (DEİK) Türkiye - Kuveyt İş konseyi başkanı sn. İbrahim EKŞİ’nin yanı sıra üst düzey bürokratlar ile Türk ve Macar iş dünyasının seçkim temsilcileri katıldı.

Macaristan-Türkiye İş Forumu

Macaristan-Türkiye Forumunun açılışında Macaristan Ticaret Evi CEO Vekili Gábor Kun ile Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı İsmet Güral söz aldılar. Macaristan Ticaret Evi CEO Vekili Gábor Kun konuşmasında Macaristan ve Türkiye arasında uzun yıllardır süregelen bir dostluk olduğunu belirterek bu dostluğun da iş ilişkilerine yansıdığını dile getirdi. İki ülke arasında ekonomik işbirliğinin daha da güçlendirilmesi yönünde Macaristan Ticaret Evi olarak çalışmalar yürüttüklerini de belirten Gábor Kun Türkiye’de bir ofis açılması yönünde hazırlıkların sürdürüldüğünü de kaydetti.

Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı İsmet Güral ise konuşmasında Türkiye-Macaristan İş Konseyi ve Türkiye-Macaristan ikili ekonomik ilişkileri hakkında bilgi aktararak ikili ticaret hacminin iki milyar dolara yaklaştığını söyledi. Macaristan’ın ticaret fazlası veren nadir ülkelerden biri olduğunu da belirten Güral Macarlar’ın pek çok buluşa da imza atmış olduklarının altını çizdi ve 1930'larda Cvitaminini, 40'larda tükenmez kalemi, 70'lerdeki Rubik küplerini Macarlar’ın bulmuş olduğunu kaydetti. Güral, Avrupa’nın lojistik merkezi Macaristan ile Avrasya'nın kalbinde, geçiş yollarınınüzerinde bulunan Türkiye için işbirliği ve ortak yatırım alanlarında önemli fırsatlar olduğunu söyledi.

Türkiye ekonomisinin yıllık %5 büyümeye sabitlendiğini, genç nüfusun Türkiye'ye ayrı bir ivme kazandırarak sanayi ve inşaat sektörlerinin gelişimini körüklediğini de belirten İsmet Güral bu özelliklerin Türkiye’yi dünyanın 16. Büyük ekonomisi yaptığını da sözlerine ekledi. 37 buçuk milyon turistin giriş yaptığı Türkiye’nin turizmde altıncılıktan beşe doğru yükselmeye başladığını kaydetti ve bu turistlerin 35 bininin Macaristan’dan geldiğini kaydetti ve turizmde karşılıklı olarak yeterli diyaloğun oluşturulamamış olduğuna değindi.Türk ve Macar Eximbanklarının bir araya gelerek oluşturdukları fonun Türk ve Macar yatırımcılar için imkanlar sunacağı beklentisinde olduğunu söyleyen Güral Türk tırlarının yaşadığı kota sorunu uygulanan ayrı ücretin yarattığı sıkıntıların rekabet eşitliğinde sıkıntı yarattığınında sözlerine ekledi.

Güral özellikle Türk kobilerinin vizeden ötürü ürünlerinin serbest dolaşım hakkına rağmen kendilerinin bu hakka sahip olamadıklarını söyledi ancak farklı şehirlerde vize prosedürlerinin rahatlatılması yönünde imzalanan anlaşmaların da memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından her iki ülkenin sunduğu yatırım ve işbirliği imkanlarına ilişkin sunumlara geçildi. Macaristan Yatırım Ajansı Başkan Yardımcısı Róbert Bödőcs, Macaristan’ın yabancı yatırımcılar için sağladığı avantajlar, vergi sistemi, uygulanan teşviklerin yanı sıra yatırım ajansı olarak verdikleri hizmetleri içerem bir sunum gerçekleştirdi. Sağlık, gıda sanayi, tarım, dondurulmuş sebzeler, hayvan yemi, canlı hayvan teknolojileri ile yenilenebilir enerji, mühendislik ve otomotiv sektörlerini yatırım açısından önecelikli sektörler olarak niteleyen Kun, Türk ve Macar ortak yatırımları konusunda da banka sistem yazılımları, zirai teknolojiler, sağlıkta ilaç sanayi ve tıbbi

cihazlar alanlarında fırsatlar olduğunu dile getirdi. T.C. Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Departmanı Dış Ticaret Uzmanı Onur Ataoğlu, Türkiye’deki yeni teşvik sistemi ve yatırım olanaklarıyla ilgili bir sunum yaptı. Ataoğlu yaptığı sunumda, birçok OECD ülkesinin yapmadığı şekilde, yerli-yabancı ayrımı yapmadan yatırımcıları karşıladıklarını ifade ederek, özellikle turizm, madencilik, ilaç, eğitim sektörlerinde, yatırım yapılan bölge ayrımı gözetmeksizin, önemli teşvikler verildiği bilgisini verdi. Macaristan Ticaret Odası Asya Bölgesi Satış Direktörü Balázs Kiss sunumunda Ticaret Odası ile ilgili bilgi aktardı ve odanın uluslararası ticarete ilişkin sağladığı katkılara değindi. Macaristan-Türkiye İş Konseyi Eş Başkanı ve Macaristan-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Andras Rev ise konuşmasında Oda’nın Türkiye ile iş ve ekonomik ilişkilerini güçlendirmek hedefişyle yılda iki ziyaret düzenlediklerini belirtti.

Açılış oturumunun sonunda DEİK ve Macaristan Ticaret Evi arasındaki Mutabakat Anlaşması Türkiye-

Macaristan İş Konseyi Başkanı İsmet Güral ve Macaristan Ticaret Evi adına CEO Vekili Gábor Kun tarafından imzalandı.Twitter
Facebook
Ziyaretçi Sayısı
Aktif Ziyaretci 2
Dun Ziyaret Eden(Tekil) 34
Bugun Ziyaret Eden(Tekil) 7
Toplam Ziyaretci 98561
IP 3.237.71.247